Pravda o detoxikaci organismu

Pravda o detoxikaci organismu – jaká dieta je nejlepší?

 

Prostředí, ve kterém žijeme, je plné látek, které se mohou dostat do organismu a které mají negativní vliv na fungování lidského organismu. Prachové částice, viry a bakterie, volné radikály, těžké kovy, organická rozpouštědla, pesticidy a další nebezpečné chemikálie – před tím vším je třeba se bránit, jelikož bez dostatečné ochrany nás tyto látky soustavně napadají a degradují naše zdraví. Je tedy nezbytné vybudovat dostatečně silný obranný mechanismus, který naše tělo ochrání před toxickými látkami, které nás denně ohrožují. Jak tento mechanismus funguje a můžeme jeho činnost podpořit správnými stravovacími návyky?

 

Lidské tělo vs. Toxiny

V boji proti toxickým látkám může náš organismus využít široké škály nejrůznějších funkčních mechanismů, jakými nebezpečné látky z těla odstraní. Pravdou však zůstává, že nejúčinnější metodou boje proti takovým látkám je chovat se tak, aby se do organismu dostávaly co možná nejméně. Jaká jsou praktická doporučení na omezení kontaktu s toxiny?

  • Snažte se omezit stresové situace. Dnes již víme, že během stresových situací se v lidském organismu tvoří až trojnásobné množství volných hydroxylových radikálů oproti běžnému klidovému stavu.
  • Pravidelně si myjte ruce mýdlem. Asi neexistuje lepší doporučení na prevenci před onemocněními než právě zmíněné. Myslete na skutečnost, že valná většina toxických látek a jedů je nerozpustná ve vodě – mytí rukou pouze vodou nevede k dostatečnému odstranění toxinů z pokožky.
  • Snažte se vyhýbat průmyslem a dopravou zatíženým prostředím. V takových prostředích se často vyskytují těžké kovy, jako jsou kadmium, olovo či arsen, ve zvýšené koncentraci. Těžké kovy se v organismu ukládají na velmi dlouhou dobu, a proto je řadíme mezi jedny z nejvýznamnějších toxinů.
  • Omezte grilované jídlo a při vaření používejte digestoř. Vyhnete se tak excesivnímu příjmu karcinogenních látek jako je akrylamid či benzo[a]pyren.

 

I přes výše zmíněná doporučení je však nemožné se zcela vyhnout kontaktu s toxiny. A jelikož takové látky jsou pro organismus cizorodé a tělu škodí, je třeba se zabývat jejich odstraněním z lidského organismu. Právě na to máme v organismu k dispozici detoxifikační systém, který je situován především v játrech, nicméně částečně i v dalších orgánech, jako jsou plíce či ledviny.

Toxiny a metabolity vylučujeme nejčastěji prostřednictvím moči po filtraci ledvinami. Zde je třeba si uvědomit důležitou skutečnost, která provází celý proces detoxikace – moč je složena primárně z vody, jedná se o vodné prostředí. Chceme-li vyloučit cizorodou látku z organismu močí, je nezbytně nutné, aby se tato látka ve vodě rozpouštěla.

Po průniku toxinu do vnitřního prostředí organismu vstupuje cizorodá látka do první fáze detoxikačního cyklu. Ten se nachází nejčastěji v játrech a jde o proces, během kterého se toxin biochemicky přeměňuje na jeho deriváty působením našeho enzymového aparátu. Nejčastěji jde o oxidaci těchto látek, díky čemuž je docílena lepší rozpustnost ve vodném prostředí a snazší možnost vyloučení močí.

Ve druhé fázi dochází k napojení takto upravených toxinů na tělu vlastní substráty – dojde k vzniku nových molekul, které jsou poté vylučovány po filtraci ledvinami nejčastěji močí. Tělo tak obětuje vlastní látky za účelem odstranění cizorodých látek z organismu. Mezi nejčastější obětované látky patří kyseliny glukuronová (původem z glukózy, cukrů) či glutathion (původem z aminokyselin, bílkovin).

Chceme-li výživou napomoci ke správné funkci detoxikačního systému, je třeba jíst kvalitní potraviny s dostatečným obsahem bílkovin, vitaminů a minerálních látek. Stejně tak je třeba udržovat dostatečný kalorický příjem, jelikož energetický nedostatek by se mohl projevit nedostatkem živin v organismu a zhoršenou detoxikační funkcí. Chcete-li podpořit detoxikační fungování organismu, můžete přijímat minerály či vitaminy prostřednictvím doplňků stravy, dále poté N-acetyl-cystein či glutathion.

 

Proč detoxikační diety nefungují?

Jistě jste se mnohokrát střetli s dietami slibující očistu či úplnou detoxikaci organismu. Možná jste takové stravovací postupy též vyzkoušeli. A ačkoliv některé z nich vypadají velmi lákavě a zdravě, je třeba říct, že žádné extrémní stravovací postupy nevedou k očistě organismu ani k odstranění toxinů z těla ven. Často se setkávám s mnoha argumenty zastánců detoxikačních diet, a proto jsem se rozhodl zmínit alespoň ty nejčastější z nich spolu s vysvětlením, proč daný argument není validní.

 

…po detoxikační dietě jsem zhubl 5 kg, vím že to funguje!

Pokud je detoxikační dieta založena na velmi nízkém příjmu živin, může se snadno stát, že během krátké doby ztratíte značnou část své váhy. Spolu s úbytkem tuků a svalů značně přispívá úbytek glykogenových zásob a vody – běžně můžete ztratit až několik kilogramů týdně. Věřte však, že jen minimální množství pochází z tukové tkáně, a tak po zpětném zařazení běžného jídelníčku ztracená kila naberete zpět.

…po detoxikační kůře se cítím tak lehce!

Pití ovocných šťáv s minimální konzumací pevné stravy vede přirozeně ke zmenšení střevního balastu a snížení intenzity trávení. To ovšem neznamená, že se jedná o správný přístup – dost pravděpodobně do sebe nedostáváte dostatečné spektrum živin, které potřebujete.

…vždyť ale ovoce je plné vitaminů a minerálů!       

Ovoce, zelenina a další přirozené potraviny jsou bohatým zdrojem mikroživin, které bývají ve stravě nedostatkové. To ovšem neznamená, že je dostačující konzumovat pouze takové zdroje potravin – zcela tak přicházíme o esenciální aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny – látky, které k fungování organismu bezpodmínečně potřebujeme!

…detoxikační dieta pročistí má střeva!

Příliš rychlá změna ve stravování může vést spolu s přebytkem vlákniny původem z ovoce a zeleniny k trávícím potížím a průjmům. Takové projevy však nejsou tělu prospěšné – oslabují imunitní systém a mohou vést k dysbalanci v zastoupení mikroorganismů ve střevním mikrobiomu.

…koupil jsem si sirup a bylinný aktivátor od značky Neera, pomůže mi s detoxem?

Ačkoliv bylinné extrakty mohou být zdraví prospěšné při současném obsahu flavonoidů, antioxidantů a dalších látek, jejich účinek na činnost detoxikačního systému lidského organismu je zanedbatelný. Myslete na to, že za účinnou detoxikací od toxinů stojí kvalitní živiny původem z přirozené potravy – nedostatečnou a nevyváženou stravu nemohou nahradit sebekoncentrovanější bylinné kapky!

 

Autor: Copyright©: Martin Schmiedl/ martin-schmiedl.cz

 

Comments:0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *