Je IIFYM zkratka za vysněnou postavou?

IIFYM (z anglického If It Fits Your Macros) je populární výživový styl, který vychází z představy, že jediným důležitým parametrem ve výživě sportovce jsou spočtené makroživiny. Chcete si dát smažený sýr a hranolky? Litr kolové limonády a máslové sušenky? Pokud s těmito potravinami dokážete vyplnit své stanovené hodnoty makroživin, žádný problém! Jistě chápete, že s takovými pravidly nebylo pro IIFYM vůbec složité dostat se do povědomí sportovců a co víc – stát se oblíbeným stravovacím stylem. A to nejlepší na tom je skutečnost, že se nějaké výsledky opravdu dostaví! I přes to všechno se vás v tomto článku pokusím přesvědčit o tom, že IIFYM není vhodný stravovací styl, ať už se věnujete jakémukoli sportu…

 

Všichni alespoň rámcově víme, jak by taková správná výživa sportovců měla vypadat. Kvalitní a přirozené potraviny, maso, brambory, luštěniny, ovoce, zelenina či mléčné výrobky. Méně potravin, chceme-li hubnout, více potravin, chceme-li přibírat. Ono v tom vlastně není žádná velká věda. A i přes to se stále snažíme hledat zkratky, zjednodušovat si cestu za cílem a v tom nejhorším případě: podvádět sám sebe.

A je to právě tento důvod, který stojí za stále novými tématy, diskuzemi a snahami o usnadnění si cesty za cílem, ať už je v jakékoli podobě. A důvod? Denně si nakupovat, připravovat jídlo, vařit a vyhýbat se fast-foodům a podobným lákadlům, které na nás číhají na každém rohu. Chápu, je to náročné nejen psychicky, ale také časově. A tak si snažíme situaci usnadnit. Restaurace, donáška jídla, instantní jídla, tyčinky obsahující „vše“ či snad nejrůznější stravovací styly od ketogenní diety až po přerušované hladovění – to vše za cílem udělat si situaci jednodušší.

Jedním z podobných fenoménů je stravovací styl IIFYM. Princip IIFYM je vlastně velmi snadný – vše vychází z výpočtu, během kterého si spočtete, kolik energie byste za den měli sníst v závislosti na vašich tělesných parametrech, pohybu, trénincích či cílech. Následně tuto energii rozdělíte rovnoměrně mezi sacharidy, bílkoviny a tuky opět v závislosti na vaší váze či vašich cílech. Výsledek? Máte za den dovoleno X gramů bílkovin, X gramů sacharidů a X gramů tuků. A to je vše, milí čtenáři, nic víc od vás IIFYM nechce – pouze splnit tato spočtená čísla.

Může se to zdát šílené či snad lehkomyslné, ale takovým způsobem IIFYM doopravdy funguje. Nejednou jsem se setkal se sportovci, kteří ve snaze o doplnění sacharidů s nadšením v očích popíjeli kolové limonády a přikusovali pizzu. Velmi častým argumentem proti tomuto stravování je tvrzení, že na takovém stylu se nedá dosáhnout sportovních výsledků. Toto tvrzení však není úplně správné, protože i tímto stravovacím stylem lze nabrat svalová hmota a zvýšit výkonnost a především – ti lidé to vědí, vždyť to na sobě sami vidí. Není proto divu, že na podobná tvrzení moc nedbají a drží si IIFYM vesele dál.

A právě výše zmíněný fakt je pravým důvodem k napsání tohoto článku. Rozhodl jsem se proto shrnout několik zásadních poznámek, které k tomuto stravovacímu stylu mám, protože už mě vážně nebaví, jak jsou lidé lehkomyslní ke svému zdraví, a ještě s pocitem, že dělají vše správně.

 

5 důvodů, proč říkám NE stravovacímu stylu IIFYM:

 

#1 Vitaminy, minerály? Díky nechci.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že jídlo, které běžně konzumujeme je daleko víc než jen bílkoviny, sacharidy a tuky. A řada z těchto látek navíc je životně důležitá nejen pro fungování organismu, ale též pro sportovní výsledky, budování svalové hmoty a zvyšování výkonnosti.

Dejme si několik případů:

Hořčík. Ten se využívá ve více než 300 biochemických procesech a hraje důležitou roli při přenesení nervového vzruchu na samotný sval. Velmi často se setkávám s tím, že sportovci po suplementaci hořčíkem doopravdy cítí nárůst energie a výkonnosti.

Zinek, vitamin B6. Právě tyto mikroživiny hrají důležitou roli v metabolismu bílkovin, tedy ve zpracování živiny, kterou každý fitness nadšenec konzumuje ve velkém. Proto není vzácností, že po přechodu na IIFYM lidé vykazují častější tvorbu akné a dalších zánětlivých potíží.

Nejspíš nemusím opakovat, že v přirozených potravinách najdete daleko více minerálních látek a vitaminů než v průmyslově zpracovaných potravinách, které často bývají ve středu zájmu všech IIFYM nadšenců. A závěrem – NE, opravdu není možné všechny mikroživiny a fytoživiny nahradit multivitaminou tabletou…

 

#2 Vláknina? Z té svaly přece nerostou…

Případ chybějící vlákniny je v podstatě analogie bodu #1. Vláknina se vyskytuje v potravinách typu celozrnných výrobků, ovoce, zeleniny, obilných otrub či luštěnin. Naopak vláknina se prakticky nevyskytuje v bílém pečivu, rafinovaných potravinách, fast-foodových jídlech či ve sladkostech. A jelikož často vídám lidé držící IIFYM vybírat právě z druhé skupiny potravin, jistě už tušíte, v čem je problém.

A proč tak nutně potřebujeme vlákninu? Z vlákniny sice moc energie nezískáme, ale plní nezastupitelnou úlohu v tenkém a tlustém střevě, kde jednak působí jako mechanický „kartáč“ a zároveň slouží jako potrava pro střevní mikrobiom – kolonie zdraví prospěšných bakterií, které mají důležitý vliv na imunitu, regeneraci či psychiku člověka. Zároveň vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí jako prevence před řadou onemocnění trávícího traktu. Nepodceňujte vlákninu, může se vám to nemile vymstít…

 

#3 Některé potraviny jsou zkrátka přes čáru.

Nyní se zaměřme na některá jídla, která mohou být z dlouhodobého hlediska zdravotně problematická. Hranolky, chipsy, přepálené a smažené potraviny, ztužené tuky, vysoký příjem fruktózy společně s tuky, příliš vysoký příjem nasycených mastných kyselin, uzeniny, umělá sladidla… Paradoxně zde není problém, že byste po těchto potravinách přibírali (ve skutečnosti k tomu není důvod, pokud jsou takto přijaté tuky součástí vašeho denního povoleného množství), ale nesou s sebou řadu látek, které jsou krajně nevhodné vzhledem k celkovému zdraví.

Tak třeba takové uzeniny, krásně růžová šunka a voňavý uzený bok… Věděli jste ale, že obsažené dusitany reagují v trávícím traktu s aminokyselinami a tvoří tak nitrosaminy, které jsou již prokázanými karcinogeny?

Sukralóza, královna všech dietních limonád, které s sebou nesou přesně 0 kcal, a tak ji můžeme konzumovat v podstatě neomezeně. Vyplatí se vám to i za cenu toho, že tím můžete usmrtit až polovinu symbiotických bakterií přítomných v tlustém střevě?

Mezi další problémy výše zmíněných potravin patří zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, příjem karcinogenních a prozánětlivých látek či riziko problémů se zbytnělými játry.

 

#4 Nač si lámat hlavu s časováním živin…

Rozvržení jednotlivých živin do celého dne? S tím si tvůrci systému IIFYM žádné starosti nedělali. Přitom v případě bílkovin je časování živin v rámci celého dne velmi důležité, jelikož bílkoviny si neumíme ukládat do zásob, a tak jsme odkázáni na jejich příjem v pravidelných intervalech 3-4 hodin. Díky tomu zajistíme tělu dostatek aminokyselin pro stavbu svalové hmoty po dobu celého dne.

 

#5 Okrádáte se o výsledky.

S posledním bodem se vracím zpět tam, kde jsme dnešní článek začali. Argument, který jsme odbili tvrzením, že na IIFYM výsledky jsou, a tak je IIFYM v pořádku. Jenomže napadlo vás se zamyslet nad otázkou, zda ty výsledky nemohly být daleko lepší, pokud byste drželi poctivou dietu založenou na kvalitních a živinami nabitých potravinách?

Pohybuji se ve fitness komunitě již delší dobu a z vlastní zkušenosti vidím, že osoby držící IIFYM zpravidla nedosahují takových výsledků, jako ti, kteří si připravují své jídlo založené na přirozených a nutričně bohatých potravinách.

Zároveň bych rád zmínil, že i IIFYM se dá dodržovat svědomitě a v souladu s principy, které je vhodné dodržovat. Strava založená na přirozených potravinách s dostatečným obsahem vitaminů, minerálních látek a vlákniny, ve které jsou značně potlačeny potraviny nesoucí s sebou rizikové látky. Tím už se však výrazně vzdalujeme od prvotní myšlenky IIFYM, která vychází pouze z makroživin.

Comments:0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *