Konjugovaná kyselina linolová – CLA

…lék na obezitu nebo nebezpečný suplement?

 

Vymyslete lék na obezitu a stane se z vás slavný a bohatý člověk. Toho si je vědom nejeden výrobce suplementů, a tak se výrobci předhánějí ve vývoji a izolaci nových a nových látek s potenciálním účinkem redukce tukové tkáně. A prozatím většinou narazili. Doopravdy účinné látky jsou nebezpečné a bezpečné látky jsou jen velmi málo efektivní ve snaze o redukci hmotnosti. A pak je tu konjugovaná kyselina linolová známá spíše pod anglickou zkratkou CLA. Co o ní vlastně víme? Je bezpečná? Funguje?

 

Konjugovaná kyselina linolová – o co vlastně jde?

Kyselina linolová je všeobecně známá látka, která dokonce patří do rodiny nepostradatelných omega-6 mastných kyselin. Nenechte se ale zmást, CLA není to samé! Konjugovaná kyselina linolová představuje skupinu 28 derivátů kyseliny linolové, které vznikají v trávícím traktu řady zvířat. Nejedná se tedy jen o jednu látku! To je dobré vědět, protože ne všechny deriváty CLA mají stejný účinek na lidský organismus!

Pokud se bavíme o snahu redukovat tukovou tkáň, ukazuje se jako nejvýhodnější konzumovat isomer trans-10, cis-12 – ten, na rozdíl od ostatních vykazuje určitou aktivitu směrem k redukci tukové tkáně. Ale nepředbíhejme…

 

Chci zhubnout! Pomůže CLA?

O konjugované kyselině linolové se v souvislosti s redukcí tuku často hovoří ve velmi kladném světle, jelikož doopravdy existují studie, které přinášejí velmi slibné výsledky. Však posuďte sami, o 60 % efektivnější redukce tuku či o 44 % menší nárůst hmotnosti při hyper-kalorické stravě – to zní přece úžasně, ne? A dokonce to vychází ze studií, tak to přece musí tak být! K těmto studiím bychom však měli dodat jednu maličkost – byly provedeny na myších. A na myších lze občas provést hotové zázraky…

Takové studie nám tedy moc nepomohou, měli bychom se zaměřit především na studie provedené na lidských subjektech, ty mají teprve vypovídající hodnotu… A že takových studií máme! V meta-analýze Whighama se můžeme dočíst o provedených studiích na téma CLA a redukce hmotnosti. A co zajímavého se z této meta-analýzy můžeme dozvědět?

 

  • Testovaná dávka CLA se nacházela v rozmezí 1-6,8 g CLA denně. Nebyla nalezena přímá úměra mezi dávkou a efektem – neplatí tedy, že čím více CLA budete konzumovat, tím lepší výsledky můžete očekávat.
  • Z testovaných studií 7 vykázalo pozitivní efekt směrem k redukci hmotnosti a 10 nevykázalo žádný, statisticky významný efekt. To bylo však v řadě způsobeno příliš krátkou dobou trvání prováděné studie.
  • Průměrný úbytek hmotnosti byl stanoven na 0,09 kg tuku týdně. To sice není značný úbytek hmotnosti, ale je desetkrát větší, než je průměrný příbytek na váze v rámci epidemie obezity (každý Američan přibere týdně v průměru 0,009 kg tuku).
  • Optimální dávka směrem k redukci tukové tkáně se zdá být dávka 3,2 g konjugované kyseliny linolové denně.

 

Je to bezpečné?

Účinnost sice asi malá, ale přece jen nějaká je, CLA tedy mohou být malým pomocníkem ve snaze o redukci hmotnosti. Asi tak by zněl verdikt sportovce v dietě a jeho následné kroky by pravděpodobně vedly do nejbližší prodejny doplňků stravy. Jsme totiž zvyklí, že doplňky stravy jsou testovány příslušnými orgány a jejich užívání je bezpečné a zcela bez rizik. Je to ale případ CLA?

Suplementace konjugované kyseliny linolové ovlivňuje i celou řadu dalších signálních cest v lidském organismu. V meta-analýze z roku 2018 pod vedením Mazidi a kol. došla k závěru, že podávání CLA vede ke zvýšení hladiny CRP (C-reaktivní protein) v krvi. Co je to CRP?

C-reaktivní protein indikuje zánětlivé prostředí, jeho zvýšené hladiny máme typicky při virovém nebo bakteriálním onemocnění (jeho koncentrace se proto při těchto onemocněních velmi často testuje). Podávání CLA tedy může vést k pro-zánětlivému působení – a to je něco, co bychom rozhodně neměli chtít. Proč? To totiž může vést ke zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění!

V jiných studiích se naopak můžeme dočíst o pozitivním vlivu směrem k vytváření insulinové rezistence. To je ale v přímém rozporu s řešením problému obezity, jelikož samotná insulinová rezistence je jedním z problémů, který komplikuje život obézním jedincům. Zdá se tedy, že suplementace CLA není tak nevinná, jak by se na první pohled mohlo zdát…

 

Zhubnout snadno a rychle – jde to vůbec?

Ať už jsou zdravotní rizika vyvolané suplementací CLA více či méně dramatické, jedno je jisté: zkratku směrem k dokonalé postavě nenajdete. Kvalitní jídlo, dostatečný pohyb a poctivá regenerace – to je jediná účinná cesta, která vám umožní zahodit přebytečné kilogramy. Nudné, ale pravdivé.

Pokud chcete svému snažení pomoct, zvolte raději kofein a nápoje, které jej obsahují. A teď nemám na mysli oblíbené energy drinky, které vám na zdraví moc nepřidají, ale spíše nálevy z pravého čaje, kvalitní kávy či cesmíny paraguajské. Vedle kofeinu do sebe totiž dostanete pořádnou dávku antioxidantů, které vaše tělo budou bránit před zánětlivými onemocněními a třeba vám i sníží riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a rakoviny!

 

Autor: Martin Schmiedl

 

Zdroje:

Whigham  L. D. et al. (2007).  Efficacy  of  conju-gated  linoleic  acid  for  reducing  fat  mass:  a  meta-analysis  inhumans. Am J Clin Nutr 85:1203–1211

Park Y. et al. (2013). Conjugated linoleic acid and calcium co- supplementation improves bone health in ovariectomised mice. Food Chem 140:280-288

Jeukendrup A. E. et al. (2011). Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism. Obesity reviews

Larsen T. M. et al. (2003). Efficacy and safety of dietary supplements dontaining CLA for the treatment of obesity: evidence from animal and human studies. Journal of lipid research 44:12

Mazidi M. et al. (2018). Effects of conjugated linoleic acid supplementation on serum C reactive protein: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials

Comments:0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *