Proč se přejídám???

Proč se přejídám???

Kortizol je významný katabolický hormon, který má v organismu širokou škálu metabolických úloh. Jedná se také o katabolické procesy, které jsou odpovědí na stresové situace. Kortizol je produkován kůrou nadledvin na základě psychické či fyzické stresové situace. Při zvýšené hladině kortizolu nastává v játrech proces glukogeneze a glykogenelýzy. Tím dochází k přemístění transportérů glukózy  a následně se zvyšuje hladina glukózy v krvi.

Další negativní vlastností kortizolu je, že při jeho zvýšené hladině snižuje ty funkce organismu, které nejsou v danou chvíli nezbytně nutné (např. reprodukci a imunitu).

Kortizol dále snižuje vstřebávání vápníku ze střeva, zvyšuje krevní tlak, pocit hladu, přejídání a když je jeho hladina zvýšená dlouhodobě, tak může způsobit potrat či neplodnost. Dále se při chronicky zvýšené hladině kortizolu vytrácí elasticita kůže a člověk začíná vypadat strhaně. To je jen krátký výčet negativ kortizolu.

Kortizol podporuje centrální ukládání tuku, snížení adipostatického signálu leptinu a zvýšení orexogenního signálu ghrelinu, což vyvolává zvýšenou chuť k jídlu a tím i přejídání.

Nedostatek kortizolu zase vede ke smrti, vzhledem ke ztrátě kortizolového cirkadiánního rytmu, který je spojený s nedostatečností nadledvin. To jsou také důvody, proč lidé s velmi nízkou hladinou kortizolu můžou mít nekvalitní spánek, horší kvalitu života a mají zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Abychom nepojednávali jen o negativech kortizolu, tak zmíním, že kortizol dokáže snížením histaminu snížit zánětlivost v těle a po těžkém tréninku zvýšit anabolismus.

 

Jak snížit hladinu kortizolu?

Jako základ považuji vyhnutí se všem stresovým situacím, které hladinu kortizolu zvyšují. Je třeba si uvědomit, že zdraví máme jen jedno a není důvod si ho ničit třeba prací, která nás vyloženě obtěžuje či lidmi, kteří nám místo radosti přinášejí jen starosti a trápení. Je nutné se přestat vymlouvat na svojí situaci, která údajně nejde změnit apod. a to řešení najít a pak ho uskutečnit.

Autor: Martin Schmiedl

Zdroje:

 

https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Adipostat

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3475279/&prev=search

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079864/

Comments:1

  1. Dobry den,Martine.Mela bych zajem o hubnouci jidelnicek.Uz jsem psala,je mi 47 let a zacala ae mi menit postava.Mela jsem vzdy ouzky pas a najednou se mi tacla delat madla lasky.Jde s tim neco delat? Diky Martina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *