Proč si můžu Vánoce užít bez strachu ze ztráty formy

V mnoha populárních magazínech jsou Vánoce takřka sonymem pro tloustnutí, okamžitou ztrátu formy a ztrátu sportovní výkonnosti o X procent. Často se také setkávám s tím, že lidé během vánočních svátků buď v hlavě rezignují na své sportovní ambice a dva týdny si prostě užijí, nebo se naopak stresují a balancují mezi tím, jestli si Vánoce užít, nebo jestli se raději striktně držet zaběhnutého režimu.

Přitom není potřeba ani rezignovat, ani se stresovat!

Vánoční svátky si totiž můžete užít na 100 % a to i bez toho, aniž byste ztratili svou pracně vybudovanou formu. A já vám v tomto článku ukážu, proč tomu tak je!

Vánoční svátky jsou jen asi 4 % z celého roku

Ve skutečnosti tedy ještě o trochu méně, ale zaokrouhleme to nahoru – přece jen nějaké to zbylé cukroví dojídáme ještě začátkem ledna. Co tím chci říct? Není důležité, jak jíte mezi Štědrým dnem a Silvestrem, podstatné je, co jíte mezi Silvestrem a Štědrým dnem. Vidíte ten rozdíl? Pokud 50 týdnů v roce dodržujete základní principy zdravého životního stylu, tak se opravdu nemusíte bát, že by vás 2 zbylé týdny poslaly zpět na startovní čáru.

Samozřejmě to platí také naopak. Pokud na zdravý životní styl příliš nedbáte a myslíte si, že to všechno vyřeší „suchý únor“ a „jarní detox“, tak doufáte zbytečně. Nevyřeší. Ale to už je zase trochu jiné téma.

Podstatné je, že vždy záleží především na dlouhodobém kontextu, na zažitých a naučených návycích a na tom, co jste schopni dodržovat pravidelně. Občasné výchylky (Vánoční svátky, Velikonoce, letní dovolená, oslavy narozenin) mají na váš celkový progres v podstatě skoro zanedbatelný vliv.

A opravdu nepřijdu o svaly? Opravdu nepřiberu?

Jelikož nejistotu a strach ze ztráty formy vídám poměrně pravidelně každé Vánoce, rozhodl jsem se rozepsat trochu více ohledně dvou klasických případů – ztráta svalů (postrach mužů) a tloustnutí (postrach žen) v průběhu krátkodobých výchylek, jakými jsou mj. vánoční svátky. To samé ale platí také třeba pro zaslouženou letní dovolenou, tak si na to za půl roku vzpomeňte!

Začněme nejprve potenciální ztrátou svalové hmoty. Sportovci z posilovny pravděpodobně důvěrně znají ten pocit, kdy po několika dnech bez cvičení mají svaly pocitově „menší“ a ochablejší. Znamená to ale, že už začínáme ztrácet svaly?

Dost pravděpodobně NE! Svalová hmota bez fyzické zátěže může ztrácet svůj tonus (napětí), může také docházet ke ztrátám vody a svalového glykogenu, což je cukerná zásoba ve svalech. To všechno v nás zanechává dojem, že pracně vybudovaná svalová hmota se doslova ztrácí před očima. Možná vám to i vaši přátelé po týdnu bez cvičení předhazují. Ovšem nenechte se znervóznět!

Podle většiny studií k úbytku svalů jako takových dochází nejdříve asi až po 2 týdnech bez tréninku! Takže pokud si dáte trénink 22. prosince a pak se rozhodnete pro vánoční odpočinek a úplné vynechání tréninků, ještě první týden v lednu můžete být úplně v klidu.

Takže žádný stres. Až se zase vrátíte ke cvičení, během několika tréninků sami uvidíte, že jste minimálně tam, kde jste byli před pauzou.

Svaly vám nezmizí po 2 týdnech bez tréninku.

A jak je na tom přibírání tuku a tloustnutí? Zde je to trochu složitější, protože tloustnutí se samozřejmě odvíjí od pozitivní kalorické bilance, která může být u každého trochu jiná. Představme si například modelový příklad osoby, která se rozhodne užít si Vánoce naplno.

Předpokládejme, že taková osoba běžně trénuje 3x týdně a má vyrovnanou kalorickou bilanci, tedy nehubne ani nepřibírá na hmotnosti. Úplným vynecháním tréninků po dobu 2 týdnů vánočních svátků dojde k celkovému snížení kalorického výdeje cca o 3000 kcal za dva týdny.

Zároveň předpokládejme, že každý den si daná osoba dopřeje nějaké to cukroví (řekněme cca 300 kcal denně) a běžnou snídani vymění za vánočku s kakaem (což může být cca 100 kcal navíc, protože přece jen běžně se také snídá, že). Za celé vánoční svátky nám to dělá asi 4000 navíc přijatých kcal.

Dohromady jsme na cca 7000 kcal navíc za celé vánoční svátky, což je stále méně než 1 kg tukové tkáně. Za 2 týdny úplného vynechání sportovních aktivit a navýšení kalorického příjmu za vánoční dobroty naše modelová osoba přibrala ani ne 1 kg.

A teď ještě uvažte, že je dost pravděpodobné, že se tréninky vymění za procházky a výlety, že po týdnu cukroví už nebudete chtít ani vidět, že snídat vánočku každý den vás také brzy omrzí, a k tomu ještě berte do úvahy skutečnost, že když budete jíst přes den cukroví, tak si zase třeba zmenšíte svačinu nebo večeři. A navíc stejně nevěřím, že si alespoň jednou nepůjdete zasportovat!

Pokud během roku dodržujete zdravý životní styl, během vánočního odpočinku dost pravděpodobně nepřiberete víc než 1 kg tukové tkáně, možná nepřiberete vůbec nic. To není zas tak hrozné, ne?

Závěrem

Užijte si vánoční svátky tak, jak je vám to příjemné. Pokud vám zdravý životní styl vyhovuje a plánujete si napéct fitness cukroví, pokračovat ve sportování a dodržovat pravidelný a kvalitní spánek, nedá se proti tomu říct vůbec nic.

Stejně tak ale pokud si plánujete užít vánoční svátky v duchu tradičních dobrot se vším všudy, nemusíte panikařit a stresovat se při každém kousku cukroví. Za ty dva týdny vám totiž nic neuteče, a naopak možná načerpáte energii a dovolíte tělu si po celém roce trochu odpočinout.

Ani jeden přístup není lepší, nebo horší. Proto si užijte Vánoce tak, jak je vám to nejpříjemnější a nezapomeňte, že především to, jak se budete hýbat a stravovat od Nového roku po příští Vánoce rozhoduje o tom, jak budete vypadat a v jaké kondici budete.

 

Autor: Martin Schmiedl

 

 

Comments:0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *